Czy można jeść kwiaty nasturcji?

herbavis - herba (2).jpg

Niezwykle piękną rośliną jest nasturcja, która sprawdzi się doskonale jako ozdoba tarasu lub balkonu. Nie wszyscy mają świadomość, że jadalna jest nie tylko nasturcja pnąca, ale również jej zmodyfikowana niska wersja. Delikatny i interesujący smak mają młode liście i kwiaty nasturcji. Nasturcja właściwości zostaną szczegółowo omówione w tym artykule.

Kwiaty nasturcji

Kwiaty nasturcji można jeść surowe i zapieczone. Owoce nasturcji można traktować jako przekąskę podobną do kaparów. Nasturcja jadalna jest nie tylko smaczna, ale również ma cenne właściwości zdrowotne. Najpierw do posolonego wrzątku należy wrzucić owoce nasturcji i gotować je przez 5-10 minut. Do przygotowania zalewy trzeba użyć dwie szklanki wody, pół szklanki octu, dwie łyżeczki soli oraz pół szklanki cukru. Do takiej mieszanki możesz dodać przyprawy, między innymi goździki, ziele angielskie oraz pieprz. Zalewę trzeba gotować do czasu, aż cukier rozpuści się całkowicie. Potem owoce nasturcji można przełożyć do słoików i zalać wcześniej stworzoną zalewą. Następnie przez kwadrans należy gotować słoiki. Możesz mieć pewność, że ten przepis przypadnie do gustu twoim znajomym.

Właściwości rośliny

Nasturcja jadalna jest popularna w rozwiniętych krajach europejskich. Jest ona określana także jako nasturcja pnąca. Ma duże kwiaty, które wyglądają trochę jak talerze. Małe pomarańczowe lub czerwone plamki na żółtych płatkach są cechą charakterystyczną. Jest to również doskonały kwiat reprezentacyjny, ponieważ kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni. Nasturcja większa przeważnie rozwija jeden pęd, który ma jednak spore rozmiary, bo nawet 2-3 metry długości. Większość odmian jest jednak dużo mniejsza i osiągają maksymalnie 30-40 centymetrów. W Polsce nasturcja jest uprawiana w cyklu jednorocznym, ponieważ nie jest to roślina mrozoodporna. Można śmiało powiedzieć, że ta wyjątkowa roślina urośnie praktycznie wszędzie. Najlepiej jednak będzie posadzić ją w dobrze nasłonecznionym miejscu. Nie da się ukryć, że powinna dobrze rosnąć na balkonie i tarasie. Nasturcja właściwości sprawiają, że jest ceniona również w medycynie i ziołolecznictwie. Ekstrakty z nasturcji działają moczopędnie, zwalczają gorączkę i poprawiają trawienie. Wypada też na sam koniec wspomnieć, że nasturcja wykazuje działanie przeciwpasożytnicze.