Obsługa mini dźwigu

Lifting Crane

Kompaktowe rozmiary i nieduża waga mini dźwigów wpływają nie tylko na możliwość stosowania ich w najbardziej ciasnych miejscach oraz na grząskim, nierównym podłożu. Kolejną korzyścią, wynikającą z niestandardowych wymiarów jest zaskakująca zwrotność i  dokładność ich działania, co pozwala na bardzo precyzyjne manewrowania ciężkimi ładunkami. Oczywiście, tak jak w przypadku pełnowymiarowych żurawi, obsługi mini dźwigu może podjąć się wyłącznie przeszkolony operator.

Mini żurawie znajdują coraz więcej zastosowań nie tylko na placach budowy, ale  też w zakładach przemysłowych, gdzie wykorzystywane są do przeładunku towarów. Urządzenia tego typu z powodzeniem zastępują rozmaite instalacje dźwigowe, żurawie samochodowe i gąsienicowe. Ze względu na pokaźne gabaryty i wagę transportowanych za ich pomocą ładunków, dla zachowania bezpieczeństwa otoczenia (oraz samego operatora) niezbędna jest wiedza z zakresu obsługi takich urządzeń.

Wymagania dla operatora mini dźwigu

W Polsce operatorzy mini dźwigów zobowiązani są do posiadania takich samych uprawnień jak ich koledzy, zajmujący się obsługą standardowych żurawi stacjonarnych, przewoźnych, przenośnych i samojezdnych. Oznacza to, że kandydat na operatora mini dźwigu musi przejść szkolenie i zaliczyć egzamin kwalifikacyjny na uprawnienia UDT kategorii II Ż. Uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego są jedynym rzetelnym potwierdzeniem umiejętności operatora w zakresie szacowania masy ładunku i ryzyka przy jego przenoszeniu, doboru zawiesia oraz wyznaczania drogi transportu, a przede wszystkim znajomości zasad bezpieczeństwa.

„Potrzeba użycia mini dźwigu podczas realizacji niektórych inwestycji okazuje się dla wykonawców niespodzianką. Urządzenia tego typu są przydatne nie tylko podczas prac budowlanych i instalacyjnych, ale też np. przeprowadzek. Zdarza się, że na wynajęcie dźwigu decydują się firmy, ale też osoby prywatne, które nie są w stanie samodzielnie użyć takich maszyn. Właśnie do takich klientów kierujemy usługę wynajęcia mini żurawia z operatorem. W przypadku jednorazowych prac jest to dla nich zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie” – opowiada nasz rozmówca z firmy MINI ŻURAWIE-Paweł Michalczewski.

Czy obsługa mini dźwigu jest skomplikowana?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych maszyn budowlanych, łatwość obsługi uzależniona jest od modelu mini żurawiaZa wyjątkowo proste w obsłudze uważane są japońskie mini dźwigi Maeda. Oprócz standardowych dźwigni do sterowania wysięgnikiem operator ma możliwość sterowania zdalnego, co zapewnia pełen widok zarówno na ładunek, jak i na całą maszynę. Również ustawienie podpór dźwigów-pająków nie nastręcza szczególnych trudności. W konsekwencji obsługa mini żurawi Maeda jest w pełni intuicyjna, a dla doświadczonego operatora wręcz dziecinnie prosta.