Tomograf weterynaryjny – wszystko, co warto wiedzieć!

Obrazowanie medyczne jest jednym z najskuteczniejszych badań diagnostycznych. Co ważne, znajduje ono zastosowanie także w weterynarii. I to nie tylko w postaci zdjęć RTG czy badań USG, ale także tomografii weterynaryjnej. Dzisiaj można już spotkać kliniki wyposażone w nowoczesne tomografy komputerowe, dzięki którym leczenie naszych pupili może być bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Kiedy używany jest tomograf weterynaryjny? Jak przebiega badanie TK czworonoga?

Tomograf weterynaryjny, czyli precyzyjna diagnostyka zwierząt

Istnieje wiele schorzeń, które mogą być o wiele skuteczniej leczone po zastosowania diagnostyki obrazowej. Tym bardziej że są to badania nieinwazyjne, które można przeprowadzić w szybki i bezpieczny sposób. Zwykłe zdjęcie rentgenowskie nie zawsze pozwala uzyskać wystarczająco szczegółowy obraz badanego obszaru. Dlatego coraz częściej można spotkać się z zaleceniem wykonania tomografii komputerowej psa czy kota. Takie badanie pozwala bowiem na uzyskanie o wiele bardziej szczegółowego obrazu trójwymiarowego określonego narządu czy rejonu ciała.

Uzyskane w ten sposób dane pozwalają na lepsze dostosowanie terapii, co przekłada się na skuteczność leczenia naszych zwierzaków. Badanie TK w weterynarii znajduje równie szerokie zastosowanie, jak w przypadku medycyny. Używane jest zarówno do diagnozowania różnego rodzaju zmian nowotworowych czy urazów kostno-stawowych, jak i przy rozpoznaniu chorób poszczególnych narządów czy układów np. oddechowego lub moczowego.

Badanie TK dla psa i kota, jak przebiega?

Tomografia weterynaryjna przebiega podobnie, jak ma to miejsce w przypadku ludzi. Można ją wykonać z kontrastem lub bez. Jeśli zdecydujemy się na kontrast, nasz pupil musi mieć zrobione badanie na kreatyninę, które sprawdzi, czy jego nerki są w dobrym stanie. Przy czym z reguły tomografia komputerowa wymaga sedacji, a czasami lekkiej narkozy. Warto nadmienić, że samo badanie jest dla naszego pupila bezbolesne i nieinwazyjne. A jego wartość diagnostyczna w wielu przypadkach jest naprawdę nieoceniona!

Tomograf weterynaria – główne wskazania:

  • choroby zwyrodnieniowe
  • urazy wewnętrzne
  • diagnostyka urazów kostno-stawowych
  • choroby nowotworowe
  • diagnostyka epilepsji
  • wady narządów

Czworonóg, który ma zostać poddany badaniu, powinien być na czczo. Zatem nie wolno mu przyjmować posiłków na 8 godzin przed badaniem oraz płynów na 2 godziny przed badaniem. Przeciwwskazaniem dla tomografii komputerowej dla zwierząt jest przede wszystkim ciąża, a także ogólnoustrojowy stan, w którym zagrożeniem zdrowia lub życia może być narkoza.