Pierwszy raz na siłowni – jak się przygotować?

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Chcesz regularnie zacząć ćwiczyć, ale nie masz z tym doświadczenia? Podpowiadamy, jak przygotować się na pierwszy raz na siłowni!

Pierwsza wizyta na siłowni

Pierwsza wizyta na siłowni dla wielu osób jest dość stresującym doświadczeniem. Większość obawia się tego, że będzie oceniana przez innych albo że nie poradzi sobie z obsługą maszyn. W rzeczywistości atmosfera w takich miejscach jest zwykle wyjątkowo pozytywna. Stali bywalcy oraz obsługa chętnie służą pomocą, a wspólne zamiłowanie do aktywności fizycznej skutecznie zbliża. W takim miejscu często poznaje się wyjątkowo sympatycznych ludzi. I co najważniejsze – każdy jest skupiony na sobie, dlatego zupełnie trzeba się obawiać tego, że ktoś będzie się nachalnie przyglądał.

Przed pierwszą wizytą na siłowni oczywiście trzeba zadbać o odpowiedni strój. Potrzebne są wygodna, sportowa odzież oraz lekkie sportowe buty. Z pewnością przyda się też ręcznik oraz butelka na wodę. Jeśli nie przepada się za głośną muzyką, dobrze jest zabrać ze sobą odpowiednie słuchawki (sportowe z przewodami lub bezprzewodowe).

Wiele osób ćwiczy zgodnie z planami treningowymi z Internetu lub aplikacji mobilnej. Dobrym pomysłem jest zorientowanie się zawczasu, jakie maszyny są dostępne na siłowni oraz które z nich będą używane. Oczywiście można też skorzystać z usług trenera personalnego albo zapisać się na zajęcia fitness.

Na co się przygotować?

Przed treningiem na siłowni nie można zapomnieć o rozgrzewce. Najczęściej wykonuje się proste ćwiczenia, takie jak np. wymachy rąk, krążenia nóg, pajacyki czy skręty tułowia. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z orbitreka przez ok. 5-10 minut, bez obciążenia.

Na siłowni obowiązuje pewnego rodzaju etykieta. Jeśli ćwiczy się zgodnie z planem, ale jakaś maszyna jest akurat zajęta, należy na nią zaczekać (albo zmienić kolejność ćwiczeń). Po skorzystaniu z maszyny powinno się zdezynfekować uchwyty i siedzisko (ręczniki papierowe i płyny odkażające zwykle są dostępne na sali). Dobrą praktyką jest również podkładanie na siedzenie/oparcie swojego ręcznika.

Jeśli ma się kłopot z obsługą maszyny (np. nie wie się, jak dostosować obciążenie albo wysokość siedziska), warto poprosić o pomoc obsługę. Na dobrej siłowni bez problemu można znaleźć trenerów, którzy chętnie odpowiedzą na pytania oraz doradzą, co robić.

Co robić po treningu?

Po treningu należy poświęcić chwilę (ok. 10 min) na ćwiczenia rozciągające. W ten sposób wycisza się ciało i umysł, reguluje puls i oddech, a także rozluźnia się spięte mięśnie oraz zwiększa ogólną elastyczność i mobilność. W ten sposób minimalizuje się ryzyko zakwasów/kontuzji oraz przyspiesza się regenerację. W efekcie trening staje się skuteczniejszy, zdrowszy i bezpieczniejszy.

Na koniec powinno się oczywiście umyć się i przebrać. Po wszystkim pozostaje już tylko zasłużony odpoczynek oraz posiłek (najlepiej z dość dużą ilością białka, ok. 20-40 g) – jest to bardzo ważne dla zdrowia organizmu.

Szukasz nowoczesnej, dobrze wyposażonej siłowni w Katowicach w dobrej lokalizacji? Sprawdź ofertę klubu fitness Gym For You! Oferuje zadbane sale z dużym wyborem maszyn, a także bogaty grafik zajęć grupowych. Więcej informacji znajdziesz na: https://gymforyou.pl/katowice/silownia/.