Minikoparki. Gdzie i kiedy się przydają?

Minikoparki to bez wątpienia maszyny niezastąpione w wielu firmach budowlanych, których prace związane są z wykopami. A w jakich sytuacjach na wynajem minikoparki powinien zdecydować się klient indywidualny? – Sprawdźmy, kiedy wynajem minikoparki może okazać się dla nas rozwiązaniem korzystnym finansowo oraz jak prezentuje się popularna minikoparka jednej z najlepszych w kraju wypożyczalni sprzętu budowlanego.

Kiedy wynajem minikoparki się opłaca?

Czym jest minikoparka, tłumaczyć dokładniej nie będziemy, choć definicja może się przydać: to jednonaczyniowa koparka hydrauliczna o masie eksploatacyjnej do 15 ton. Maszyny o większej masie eksploatacyjnej nazywamy już koparkami. Minikoparki najczęściej wyposażone są w podłoże gąsienicowe, choć znajdziemy na rynku także minikoparki na kołach. Te pierwsze uznawane są jednak bardziej praktyczne. Kiedy opłaca nam się wynajem minikoparki? – Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, w każdej sytuacji, kiedy wykonanie robót ziemnych łopatą byłoby zbyt trudne lub zajęło nam za dużo czasu, a koparka jest maszyną zbyt dużą. Trzeba przy tym pamiętać, że do obsługi minikoparki potrzebne są konkretne uprawnienia. Jak mówi nam przedstawiciel wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent, mimo wszystko często kalkuluje się postawić na wynajem minikoparki i zaangażowanie operatora za dodatkową opłatą niż wybrać opcję wykonania wykopu ręcznie. Warto więc zdecydować się na wynajem minikoparki przy wykopach pod fundamenty niezbyt dużego obiektu, czy przy wykopach pod instalacje ziemne, szczególnie w miejscach, gdzie nie zmieści się tzw. tradycyjna koparka.

Jaką minikoparkę wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaką minikoparkę najlepiej wybrać, jednak my przyjrzymy się bliżej minikoparce Wacker Neuson: ET18 z systemem VDS i złączem EASY LOCK z wypożyczalni Ramirent. To minikoparka gąsienicowa o głębokości kopania 2,1 m, wysokości wyładunku 2,5 m, zasięgu kopania 3,8 m i szerokości lemiesza 1,0-1,3 m. Minikoparkę charakteryzuje VDS (skrót od angielskiego Vertical Digging System), czyli system kopania pionowego oraz szybkozłącze EASY LOCK, a także wysokoprężne silniki o dużej mocy wraz z innowacyjnym systemem hydraulicznym. Zawieszenie minikoparki jest wszechstronne i stabilne, gwarantujące najlepsze właściwości jezdne nawet w trudnych warunkach. Minikoparka Wacker Neuson cechuje optymalnie dobrany system ramion i różne długości wysięgników. Warto też wspomnieć o możliwości podłączenia 4 dodatkowych obwodów sterowniczych.