Lepiej mieszkać w Krakowie czy w jego okolicach?

Kraków to miasto z wielowiekową tradycją, które jest cenione nie tylko przez mieszkańców, ale i tłumnie odwiedzane przez turystów. Co roku w okolicy października zapełnia się również studentami, którzy przyjeżdżają tutaj na czas studiów, a często po nich zostają na stałe, zakładają rodziny i zaczynają się rozglądać za własnym lokum. Wielu z nich zastanawia się wówczas, czy lepiej mieszkać w Krakowie czy w jego okolicach. Zobaczmy, jakie są zalety i wady każdego z tych rozwiązań.

Rozwinięta infrastruktura w zasięgu kilku minut spacerem

Kraków jest dużym i rozwiniętym miastem, a zatem w większości lokalizacji na terenie Krakowa nie ma problemów z infrastrukturą. Mieszkańcy mają dostęp do rozwiniętej sieci handlowo-usługowej, edukacyjnej czy komunikacyjnej, co znacznie ułatwia funkcjonowanie na co dzień. Jednakże i w Krakowie są takie miejsca, w których rozwój infrastruktury nie nadąża za rozwojem dzielnicy, a nowe bloki wyrastają jak grzyby po deszczu. Wówczas nowi mieszkańcy muszą mieć świadomość, że na pełnię wygód trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

Poza Krakowem rozwój infrastruktury jest bardzo różny. Wiele zależy od tego, o jakich okolicach mówimy. Na południu, gdzie Kraków niemalże styka się z Wieliczką, problem ten nie istnieje, bo Wieliczka to również miasto, i choć dużo mniejsze od Krakowa, to jednak mocno i dobrze rozwinięte. Nieco gorzej jest w północno-wschodnich okolicach Krakowa, gdzie dominują tereny wiejskie. One również mocno się rozwijają, bo budują się nowe domy, ale nadal jest to teren, gdzie chodniki wzdłuż ulicy to jeszcze pieśń przyszłości.

Większa powierzchnia mieszkalna

Patrząc na ceny nieruchomości w Krakowie i poza jego granicami, można dostrzec wyraźną różnicę. Kraków należy do miast mających najdroższe mieszkania w Polsce, dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób szuka mieszkań i domów na obrzeżach Krakowa lub poza granicami. Im dalej od centrum, tym ceny nieruchomości są niższe. Dzięki temu, osoby zdecydowane na to, by kupić domy w Skotnikach mogą mieć zdecydowanie większą powierzchnię mieszkalną niż osoby decydujące się na zakup mieszkania za tę samą kwotę, ale bliżej centrum Krakowa. Nadal jednak pozostają oni mieszkańcami Krakowa i mają niedaleko do centrum miasta. Mogą się do niego wygodnie dostać nie tylko samochodem, ale również korzystając z komunikacji miejskiej, a mają dużo większy metraż oraz kawałek własnego ogródka. Te walory doceniają szczególnie osoby mające dzieci.

Wspomniane wyżej dwie główne różnice pomiędzy wyborem mieszkania w Krakowie, a domu lub mieszkania na jego obrzeżach i poza jego granicami pokazują wyraźnie, że nie można powiedzieć arbitralnie, która opcja jest lepsza. Wiele zależy do preferencji osób dokonujących wyboru oraz ich priorytetów. Inaczej będą podejmować decyzję single lub osoby żyjące w parze, a inaczej rodziny z kilkorgiem dzieci. Czasem ważniejsza będzie infrastruktura, czasem powierzchnia mieszkalna, a czasem mix tych obu cech, które sprawią, że trzeba będzie szukać rozwiązania będącego kompromisem, bo żadna z opcji nie będzie w pełni satysfakcjonująca.