Drukowanie kolorowe czy czarno-białe?

Zakup drukarki to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępna jest niezliczona ilość modeli, które opierają się na różnych technologiach i oferują rozmaite możliwości. Obok najpopularniejszych drukarek atramentowych, możesz znaleźć nowoczesne urządzenia laserowe i starsze, ale niekiedy wciąż przydatne, drukarki igłowe. Większość z nich daje jednocześnie możliwość druku i kolorze, i monochromatycznego.

Najwygodniejszym rozwiązaniem zawsze będzie zakup wielofunkcyjnego urządzenia drukującego, które nie tylko pozwala na tworzenie odbitek czarno-białych i kolorowych, ale dodatkowo umożliwia skanowanie i kserowanie. Niestety, za taką wygodę zwykle trzeba dopłacić. Jak wybrać optymalne rozwiązanie w najlepszej cenie?

Kto potrzebuje kolorowej drukarki?

„Większość nowoczesnych drukarek atramentowych pozwala wykonywać odbitki czarno-białe i kolorowe. Drukarki atramentowe są zwykle niewielkie i niedrogie, toteż stanowią najczęstszy wybór klientów prywatnych, którzy szukają urządzenia do użytku domowego” – mówi ekspert z firmy ZIZako.

Funkcja wielobarwnego druku faktycznie przydaje się w domu. Dzięki takiemu urządzeniu szybko wydrukujesz nie tylko bilety, dokumenty i formularze, ale też ciekawe grafiki czy pojedyncze zdjęcia z wakacji. Kolorowe drukarki atramentowe znajdziemy też w domach nauczycieli, dla których jest to niezbędne narzędzie do przygotowywania materiałów dydaktycznych.

W kolorowe drukarki laserowe zwykle zaopatrują się biura przedsiębiorstw o profilu kreatywnym. Agencje reklamowe, biura architektoniczne czy firmy PR potrzebują kolorowych drukarek o dużej wydajności i wysokiej jakości generowanych kopii. Przygotowując prezentacje dla klientów czy broszury promocyjne trzeba przecież pokazywać się z jak najlepszej, profesjonalnej strony.

Gdzie sprawdzi się drukarka monochromatyczna?

Jednak kolorowe wydruki nie zawsze są niezbędne. W tych działach przedsiębiorstw, gdzie drukuje się przede wszystkim faktury, dokumenty przewozowe, formularze pracownicze itp., sięganie po kolorowe wydruki byłoby zbędną ekstrawagancją. Wybór najlepszego urządzenia drukującego w takich sytuacjach będzie uzależniony przede wszystkim od ilości produkowanych dokumentów, a celem – ograniczenie kosztów.

Większość przedsiębiorstw posługuje się więc laserowymi drukarkami monochromatycznymi, które pozwalają maksymalnie obniżyć koszty pojedynczego wydruku przy dużej ilości wydruków. W niektórych firmach, zwłaszcza o profilu handlowym, wciąż spotykamy czarno-białe drukarki igłowe. Są one stosunkowo wolne i hałaśliwe, jednak niewątpliwie najtańsze w eksploatacji.