Charakterystyka dekoracyjnych żarówek żarnikowych

Żarówka kojarzona jest powszechnie jako źródła światła, któremu dopiero odpowiednia oprawa – lampa, żyrandol – nadają odpowiedni kierunek, kolor, teksturę. W dzisiejszych czasach powoli zmienia się podejście do walorów estetycznych oświetlenia, stąd też widoczny wzrost popularności żarówek dekoracyjnych, nie wymagających żadnej dodatkowej oprawy. Co warto wiedzieć o dekoracyjnych żarówkach żarnikowych?

Żarówka zwykła i dekoracyjna

Czym różnią się żarówki dekoracyjne od zwykłych? Przede wszystkim kształtem, zarówno jeśli chodzi o bańkę, jak i żarnik. Oba te elementy mogą mieć spore walory estetyczne. Szklana bańka żarówki dekoracyjnej jest przeważnie znacznie większa, niż w przypadku zwykłej żarówki przemysłowej. Może przyjmować formę dużej kuli bądź przypominającą odwrócony stożek o zaokrąglonych krawędziach – te drugie nazywane są żarówkami typu ST. Nie tylko bańka jest inna niż w zwykłych żarówkach, ale również żarnik.

„W przypadków żarówek dekoracyjnych możemy mówić o żarniku typu straight oraz spiral” – mówi przedstawiciel sklepu internetowego Kolorowekable.pl – W pierwszym przypadku druty żarnika prowadzone są równolegle do osi żarówki. W drugim tworzą swego rodzaju spiralę. Kształt żarnika nie ma wpływu na wydajność urządzenia, a jedynie na jej estetykę.

Ze względu na swoje kształty i rozmiary żarówki nie są przeznaczone do montażu w innych oprawach, nie jest to jednak ich mankamentem, ponieważ same w sobie stanowią bardzo estetyczny element oświetleniowy. Bardzo chętnie stosowane są między innymi w lokalach gastronomicznych, pubach, salonach fryzjerskich – coraz częściej spotkać je można również w mieszkaniach utrzymanych w stylu retro.

Plusy i minusy dekoracyjnych żarówek żarnikowych

Bez wątpienia unikatowe estetyka omawianych żarówek jest ich największym plusem. Z ich pomocą możemy nadać wnętrzu ciekawego, ciepłego klimatu, szczególnie, że światło przez nie emitowane jest przyjazne dla ludzkiego wzroku, nie wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, jak to się dzieje w przypadku świetlówek. Wiele z modeli żarówek dekoracyjnych wyposażonych jest w mechanizm ściemniania, dzięki czemu możemy dostosować natężenie światła do naszych potrzeb. Niemniej żarówki tego typu mają pewne wady. Najpoważniejszą z nich jest niska wydajność. Znaczna większość dostarczonej energii świetlnej jest przez żarówki przetwarzana na ciepło, nie na światło – a to oznacza duże wydatki na prąd. Ustępują one innym rodzajom oświetlenia również pod względem żywotności – po około 1500 godzinach świecenia żarówka przepala się i trzeba ją wymienić na nową.