Na czym polega paletyzacja i konteneracja?

Bezpieczeństwo ładunku w czasie transportu uzależnione jest od kilku czynników, między innymi od tego, w jaki sposób ładunek zostanie spakowany. W dzisiejszych czasach stosuje się kilka sprawdzonych rozwiązań, które nie tylko zabezpieczają przewożone towary, ale również ułatwiają ich załadunek i przeładunek. Rozwiązaniami tymi są między innymi palety oraz kontenery. Na czym polega paletyzacja i konteneryzacja towarów?

Na czym polega konteneryzacja?

Kontenery, które obecnie wykorzystywane są powszechnie w transporcie lądowym, morskim i drogowym to wynalazek liczący sobie już ponad 60 lat – ich twórcą był Malcolm Mclean. Nie da się ukryć, że wynalazek ten zrewolucjonizował branżę transportową – szacuje się, że każdego roku 80% ładunków niemasowych przewożonych jest właśnie w kontenerach. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie konteneryzacja. Na czym ona polega?

– „Konteneryzacją ogólnie nazywamy proces wprowadzenia do kontenerów do użytku w transporcie i dostosowania do nich całego systemu przeładunkowego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Jaremar – W dużym skrócie oznacza to wprowadzenie jednolitych, międzynarodowych standardów, jakim mają odpowiadać kontenery i urządzenia do ich przewozu, załadunku oraz przestrzenie magazynowe. Dzięki temu kontenery wyprodukowane w jednym kraju mogą zostać użyte w załadunku i przeładunku towarów w dowolnym miejscu na całym świecie”.

Skąd wzięła się duża popularność kontenerów? Jest to zasługa ich licznych zalet, przede wszystkim:

  • Dużej ładowności
  • Łatwości załadunku i wyładunku towaru
  • Bezpieczeństwa ładunku
  • Możliwości użycia ich w każdej dziedzinie transportu

Kontenery dostępne są w różnych gabarytach i rodzajach – m.in. kontenery wentylowane oraz izotermiczne.

Czym jest paletyzacja?

Inną, powszechnie stosowaną metodą przygotowywania towaru do transportu, jest umieszczenie ich na drewnianych paletach. Proces układania towarów nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać i powinien zachodzić w określonym porządku i zachowaniem pewnych zasad, dotyczących między innymi rozmieszczenia towarów na palecie i unieruchomienia ich, np. poprzez zastosowanie wielu warstw folii. Wszystko po to, żeby przygotowana do transportu paleta była bezpieczna zarówno dla znajdujących się na niej towarów, jak i samego środka transportu (źle wyważona i niezabezpieczona paleta może przesuwać się, zaburzając rozkład masy pojazdu i w efekcie prowadzić nawet do wypadku). Palety powszechnie stosowane są do przewozu ciężkich ładunków w transporcie drogowym – od produktów spożywczych do materiałów budowlanych. W dzisiejszych czasach coraz częściej za załadunek palet odpowiedzialne są wyspecjalizowane maszyny.