Jak prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne?

Montaż drzwi wewnętrznych to, wydawać by się mogło, nietrudne zadanie dla domowego fachowca. Warto jednak trzymać się kilku elementarnych kroków i podzielić proces na następujące po sobie etapy, aby zagwarantować, że drzwi nie będą się paczyć lub trzeć o podłogę w okresie eksploatacji. Z tego artykułu dowiesz się jak zamontować drzwi wewnętrzne, a także jak uniknąć najczęstszych błędów przy samodzielnym montażu.

Przed rozpoczęciem prac

Choć możliwe jest dziś zamówienie drzwi z montażem, wielu domowych majsterkowiczów woli spróbować swoich sił i przejść przez proces montażu samodzielnie. Jeśli i Ty należysz do tego grona, nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu. Pierwszym krokiem powinna być dokładna kontrola otworu drzwiowego, jego okolic, ościeżnicy oraz samego skrzydła. Zakupione produkty należy sprawdzić przede wszystkim pod kątem wad produkcyjnych, brakujących elementów, jakości wykonania i zgodności z zamówieniem. Warto również zapoznać się z dokumentacją produktu – może okazać się, że niektóre czynności, na przykład docinanie skrzydła lub montaż ościeżnicy za pomocą kołków, mogą naruszać warunki gwarancji. Warto również zaznaczyć, że montaż drzwi najlepiej rozpocząć dopiero po ułożeniu posadzki. Jeśli ta wykonana jest z drewna, należy wstrzymać się z lakierowaniem do zakończenia prac montażowych.

Wykonaj niezbędne pomiary

Ostatnim krokiem, który należy podjąć przed rozpoczęciem właściwego montażu, jest zebranie wymiarów otworu drzwiowego i ścian, na których osadzona zostanie ościeżnica. Pozwoli to na uniknięcie problemów związanych z nierównościami konstrukcyjnymi. Aby prawidłowo zamontować drzwi wewnętrzne, konieczne będzie wykonanie czterech pomiarów. Najważniejszymi z nich są wysokość i szerokość otworu drzwiowego. Wymiary te należy zbierać przy narożnikach otworu drzwiowego, a w razie rozbieżności – przyjąć niższą wartość. Warto pamiętać, że w przypadku ościeżnicy metalowej, którą montuje się na stropie, należy zmierzyć wysokość dwukrotnie, przed ułożeniem posadzki (przed montażem ościeżnicy) i po ułożeniu posadzki (przed montażem skrzydła drzwiowego). Następnie, dokonujemy pomiaru grubości ścian, na których osadzona zostanie ościeżnica oraz przekątnych otworu drzwiowego. Po ukończeniu prac pomiarowych można przystąpić do montażu ościeżnicy.

Zamontuj ościeżnicę drzwi

Ościeżnice zakupione w sklepie mogą przyjść w trzech częściach. Choć złożenie ościeżnicy nie jest wybitnie trudnym zadaniem, warto posiłkować się instrukcją montażu drzwi. Trzeba również pamiętać, że używanie łączników innych niż dołączone do produktu może być naruszeniem umowy gwarancyjnej. Gotową ościeżnicę ustawiamy następnie w otworze drzwiowym, ustawiamy jej pion oraz poziom i usztywniamy za pomocą klinów. Przed wypełnieniem wolnej przestrzeni pianką montażową należy usztywnić ościeżnicę od wewnątrz za pomocą rozpórek – gwarantuje to zachowanie kąta prostego i zabezpiecza przed wichrowaniem związanym z pęcznieniem pianki. Gdy pianka całkowicie zastygnie, ościeżnicę oklejamy listwami maskującymi. W utrzymaniu listew w miejscu podczas zasychania kleju montażowego pomogą imadła stolarskie. Tak przygotowaną ościeżnicę wykańczamy, kładąc silikon dopasowany do koloru drzwi na styku listew maskujących ze ścianą.

Zamontuj skrzydło drzwiowe

Jeśli drzwi zakupione zostały w sklepie lub salonie meblowym, nie zamówione u stolarza, montaż skrzydła drzwiowego nie powinien sprawić problemu. Najważniejszą częścią tego etapu montażu drzwi będzie bowiem wyregulowanie pozycji zawiasów na skrzydle oraz wysokości trzpieni. Gdy te znajdą się w optymalnej pozycji, pierwsze założenie skrzydła na ościeżnicę nie będzie różniło się niczym od zakładania podczas konserwacji. Po umieszczeniu drzwi w pożądanej pozycji wystarczy zamocować wkładkę, klamkę i szyld, co z pomocą instrukcji będzie banalnie prostym zadaniem.

Jeśli montaż drzwi sprawi trudności podczas któregokolwiek z etapów, warto zastanowić się nad zamówieniem drzwi z montażem. Zagwarantuje to, że proces montażu przebiegnie sprawnie, a drzwi zachowają swoją gwarancję, nawet gdyby zaszła konieczność ich przycięcia.