Blaty stołowe. Dostępne rodzaje i ich charakterystyka

Liczba opcji do wyboru, jeśli chodzi o blaty stołów, jest niemal nieograniczona. Różnią się one między sobą m.in. kształtem, rozmiarem czy materiałem wykonania.

Pierwszym kryterium ich podziału jest wspomniany rozmiar. To bardzo ważny parametr, uzależniany nie tylko od metrażu pomieszczenia, w którym ma się znaleźć stół, ale też od tego, ile osób będzie z niego korzystać. Dwie? Czy może dwanaście? Jeśli na co dzień liczba użytkowników jest raczej niewielka, ale od czasu do czasu chcemy wydać posiłek na szersze grono biesiadników, warto rozważyć wybór blatu rozkładanego. Współcześnie tworzone stoły tego typu dysponują konstrukcją umożliwiającą cichą, płynną i szybką zmianę rozmiaru, zapomnieć można więc o topornych mechanizmach z dawnych czasów.

Kształt blatu a jego funkcjonalność

Stół kwadratowy może rozkładać się do prostokątnego, a okrągły – do owalnego. Możemy zdecydować się też na lity blat w każdym z tych kształtów, jak również na ten wielokątny. Stoły o wyraźnie zaznaczonych krawędziach nieco łatwiej jest funkcjonalnie ustawić w pomieszczeniu, podczas gdy te okrągłe zapewniają nieco większą swobodę ruchu przy siadaniu i wstawaniu z krzeseł. Sprawdzą się też tam, gdzie mieszkają dzieci, minimalizując ryzyko uderzenia małej główki o rant podczas zabawy.

Blaty z różnych materiałów

Różnorodność materiałów wykorzystywanych w produkcji blatów pozwala znaleźć rozwiązanie idealnie wpasowujące się w każdą aranżację. Wnętrza utrzymane w tradycyjnym stylu aż proszą się o klasyczny stół drewniany – albo wykonany z bardziej atrakcyjnej cenowo sklejki lub płyty. Szlachetny rysunek słojów na blacie stołowym pięknie prezentować się będzie też w pomieszczeniach nowoczesnych, a to dzięki nowoczesnemu designowi lub zestawieniu z chociażby szkłem czy metalem.

Blaty szklane

Szkło i metal (np. aluminium bądź stal nierdzewna), również mogą posłużyć jako surowiec do stworzenia blatu. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pierwszy z tych dwóch wariantów, dzięki jego zastosowaniu bowiem stół wydaje się mniej masywny, nie przytłacza więc wnętrza tak jak jego nieprzezierny odpowiednik. Hartowane szkło, z którego najczęściej wykonuje się blaty, jest odporne na uszkodzenia w stopniu satysfakcjonującym nawet dla osób początkowo sceptycznie nastawionych do tego pomysłu. Wbrew pozorom największą „wadą” szklanych blatów jest to, że wyjątkowo wyraźnie widać na nich kurz i inne zabrudzenia. Cudzysłów użyty tutaj został jednak nie przypadkowo, jako że szkło to też jeden z najłatwiejszych w czyszczeniu materiałów na blaty.

Blaty ceramiczne

Trudności nie nastręcza także pielęgnacja blatu ceramicznego, na którą to opcję decyduje się coraz więcej osób. Tego typu blat jest odporny nie tylko na zabrudzenia, ale też na zarysowania (można na nim kroić!), ogromną większość substancji chemicznych (nie bez powodu takie blaty stosowane są szeroko w różnego rodzaju laboratoriach), działanie skrajnych temperatur czy promieniowanie UV. Po latach stół z blatem ceramicznym będzie prezentował się więc równie dobrze jak w chwili zakupu, nawet jeśli od czasu do czasu wykorzystamy go np. w charakterze… deski do prasowania.

Blaty z tworzywa

Na koniec warto wspomnieć o blatach z tworzyw sztucznych, które doskonale odnajdą się we wnętrzach nowoczesnych i tych utrzymanych w stylu skandynawskim. –”Plastik jest też najbardziej praktycznym materiałem, z jakiego można wykonać blat stołu ogrodowego – dodaje przedstawiciel sklepu meblarskiego Italia Style.” Stołu takiego nie trzeba chować przed deszczem, a jego niska waga pozwala na przenoszenie go bez trudu np. z tarasu do ogrodu.