Ametyst – fioletowy kamień harmonii

Ametyst wysyła energię, która koi zmysły. Jest więc nie tylko zjawiskową dekoracją, mieniącą się różnymi odcieniami fioletu, lecz także cennym amuletem. Odegrał ogromną rolę w kulturze – swój rozdział ma nawet w mitologii rzymskiej.

Ametyst w starożytności: czarodziejska czara i piękna nimfa

Ametystowi od zarania dziejów przypisywano magiczne właściwości. Nazwa tego kamienia szlachetnego pochodzi z greki i można ją odczytywać jak przymiotnik… trzeźwy (a dokładniej niepijany), ponieważ według wierzeń starożytnych Greków alkohol wlewany do ametystowej czary nie wpływał na jasność umysłu biesiadujących. Kielichy z ametystu znajdowały się więc na stołach najbogatszych dostojników.

Już wieki temu doceniano niezwykły urok fioletowego kamienia. Rzymianie w swojej mitologii imię Amethist nadali jednej z najpiękniejszych leśnych nimf. Ogromną miłością zapałał do niej rozwiązły bóg płodności i wina – Bachus, od którego Amethist stroniła. Ulitowała się nad nią bogini Diana. Zamieniła nimfę w cudownej urody klejnot.

Amethist była więc przeznaczona do życia w sferze pozaziemskiej – wolnej od niskich żądz. Dlatego też kamień, który nosi jej imię, uchodzi za symbol duchowego wymiaru istnienia i wewnętrznej harmonii. W astrologii przypisuje się mu się szczególne znaczenie dla zodiakalnych ryb. Jest też szczęśliwym kamieniem dla barana, wodnika, strzelca, bliźniąt i panny.

Ametyst współcześnie: pierścień rybaka i francuski szyk

Energia ametystu sprawia, że do dziś pozostaje jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych – szczególnie w jubilerstwie. Zgodnie z wielowiekową tradycją ametystowe oczko zdobi pierścień papieski. Sygnet ów, zwany „pierścieniem rybaka”, przedstawia symboliczny wizerunek św. Piotra zarzucającego sieci. Każdy papież otrzymuje własny pierścień z imieniem wyrytym od wewnętrznej strony. Jako pierwszy sygnet z ametystem nosił św. Walenty. Dlatego też kamień ten odczytuje się jako symbol miłości, ale w jej duchowym wymiarze.

Zupełnie wyjątkową odmianą ametystu jest deep purple, w którym zawartość naturalnej purpury stanowi 75–80%. Odkryto go w Urugwaju. Największe pokłady jasnofioletowego kamienia znajdują się natomiast w Ameryce Północnej, w pobliżu kanadyjskiego Ontario.

Ametyst szczególnie upodobali sobie Francuzi, którzy przodują jako twórcy luksusowej biżuterii. Projekty znanych i cenionych marek często są urozmaicane lekkim fioletowym oczkiem. Nadaje to ozdobom nie tylko czystej finezji, lecz także wyjątkowego znaczenia. W jednej z kolekcji Boucherona (Serpent Bohème) pojawił się naszyjnik z białego złota wzbogacony krystalicznie czystym ametystem w kształcie łezki. W kolekcji tej znajdują się również pierścionek i bransoletka o takiej samej stylistyce, inspirowanej motywem węża.

Niezwykłe kompozycje z ametystem w roli głównej cieszą się zainteresowaniem największych sław. Uwielbiała je Elizabeth Taylor, ponieważ kamień ten pięknie komponował się z barwą jej oczu. Dziś w ametystowych kolczykach szykownie prezentuje się najbardziej elegancka kobieta Wielkiej Brytanii – księżna Kate.